Doradca Finansowy - bezpłatne doradztwo finansowe
Bezpłatne doradztwo finansowe

Skutki gospodarcze programu „Mieszkanie Plus”

News Opublikowano: 17-06-2016

Program „Mieszkanie Plus” budzi wiele wątpliwości. Jego prezentacja liczyła zaledwie osiem slajdów, dlatego nadal nie ma żadnych konkretów. Czy istnieje możliwość, że przyniesie on nowe kłopoty zamiast likwidować problemy?

Program „Mieszkanie Plus” ma być usadowiony na trzech głównych filarach:

  1. dofinansowanie budownictwa komunalnego,
  2. książeczki mieszkaniowe,
  3. Narodowy Fundusz Mieszkaniowy.

Czynsz w nowo wybudowanych mieszkaniach miałby wynosić zaledwie od 10 do 20 zł za 1 mkw., co oznacza, że za typowe M2 o powierzchni ok. 50 mkw. musielibyśmy zapłacić od 500 do 1 000 zł. To znacznie mniej, niż średnie ofertowe stawki wynajmu w 10 dużych polskich miast, które wahają się od 1 000 zł do 2 800 zł miesięcznie.

Ile wyniosłyby koszty budowy taniego mieszkania?

Koszty budowy tanich mieszkań pod wynajem wynosiłyby zaledwie od 2 500 do 3 000 zł za mkw. Program „Mieszkanie Plus” wykazuje więc pewne podobieństwo do modelu gomułkowsko – gierkowskiego.

Skutki programu dla rynku

Od czterech lat średnio co roku budowanych jest ok. 147 tys. lokali mieszkalnych, z czego połowę wybudowali inwestorzy indywidualni, a ok. 42 proc. deweloperzy. W przypadku, gdy NFM zacznie dofinansowywać budowę tanich mieszkań wówczas prawdopodobnie część tych pierwszych może upaść. Przewiduje się również, że dostępność mieszkań na wynajem uległaby pogorszeniu, ponieważ NFM wyparłby z rynku najmu część wynajmujących.

Rządowy program „Mieszkanie Plus” nadal budzi wątpliwości analityków, nic więc dziwnego, ponieważ potencjalnie szczytna idea, może przynieść negatywne skutki dla gospodarki i rynku. Pojawia się więc pytanie, czy nie warto leczyć przyczyny problemu zbyt drogich nieruchomości mieszkaniowych, zamiast dokładać kolejnych?

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *