Doradca Finansowy - bezpłatne doradztwo finansowe
Bezpłatne doradztwo finansowe

Koniec ryczałtowego ZUS dla mikroprzedsiębiorstw

News Opublikowano: 13-06-2016

Ryczałtowy ZUS płacony przez mikroprzedsiębiorców może odejść w zapomnienie. Trwają prace koncepcyjne nad nowymi zasadami płacenia składek. Na czym miałyby one polegać i kogo dotyczyć? Są już pierwsze wstępne ustalenia nowego sposobu rozliczania składek ZUS.

Plan Morawieckiego przewiduje zmianę ryczałtu na stawkę procentową dla mikroprzedsiębiorców, których dochody nie przekraczają 5000 zł miesięcznie. Pakiet ułatwień zakłada więc likwidację składki w wysokości 1120 zł. Najmniejsze firmy zapłacą w zamian za to podatek, a sama zmiana ma dotyczyć aż 600 tys. Polaków.

Zmiany w systemie podatkowym dla najmniejszych firm mają ułatwić im dalsze funkcjonowanie. Dotychczas składki ZUS są płacone w formie ryczałtu, który wyliczany jest na podstawie prognozowanego wynagrodzenia za wykonaną pracę.

Dla kogo plan Morawieckiego

Plan Morawieckiego pomoże w szczególności mikroprzedsiębiorstw, którzy przy przychodach do 5 tys. nie płaciłyby 1120 zł ZUS oraz dodatkowo VAT, CIT oraz PIT. W zamian musiałyby opłacać jedynie 25 proc. podatek. W momencie przekroczenia tej kwoty automatycznie przechodziłyby na obecny system.

Ile wynoszą składki ZUS obecnie

Ubezpieczenie społeczne

Podstawa wymiaru 2433,00 zł
Składka na ubezpieczenie emerytalne 474,92 zł
Składka na ubezpieczenie rentowe 194,64 zł
Składka na ubezpieczenie chorobowe 59,61 zł
Składka na ubezpieczenie wypadkowe 43,79 zł
Fundusz Pracy 59,61 zł.

Ubezpieczenie zdrowotne

Podstawa wymiaru 3210,60 zł
Składka na ubezpieczenie zdrowotne 288,95 zł
Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne pomniejszająca PIT 248,82 zł

Razem: 1121,52 zł.

Ocenie przy dochodzie rocznym na poziomie 30 tys. zł., zryczałtowany ZUS wynosi ponad 13 tys. zł, co stanowi prawie 45 proc. zarobków.

Zmiany rządowe napawają optymizmem. Nie wiadomo jednak jeszcze, w jakiej wysokości miałaby być płacona składka procentowa. Dotychczasowe pomysły przewidywały składkę na poziomie 25 proc.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *