Doradca Finansowy - bezpłatne doradztwo finansowe
Bezpłatne doradztwo finansowe

500+ nie ułatwi otrzymania kredytu hipotecznego

News Opublikowano: 07-06-2016
dom

Nie da się zaprzeczyć, że rządowy program wsparcia rodzin z dziećmi, budzący w naszym kraju spore kontrowersje, to zastrzyk dodatkowej gotówki, który z pewnością ułatwi życie wielu beneficjentom. Czy 500 zł extra od państwa może wpłynąć na pozytywną ocenę naszej zdolności kredytowej?

Rządowe dopłaty przy kredycie mieszkaniowym – większość banków jest na NIE

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Topnorma, które firma opublikowała w czerwcu 2016 roku, rządowe pieniądze nie będą brane pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej osób zainteresowanych kupnem nieruchomości na kredyt przez niemal wszystkie banki.

Sprawa jest o tyle istotna, że dla wielu potencjalnych kredytobiorców te kilkaset złotych od państwa może zaważyć na tym, czy w ogóle będą posiadali jakąkolwiek zdolność kredytową. Skąd tak nieprzychylne nastawienie banków do akceptacji 500+ przy ocenie zdolności kredytobiorców?

Jak wyjaśniają instytucje, jest to spowodowane zapisami ustanowionymi przez KNF. W związku z tymi zasadami, przy ocenie zdolności kredytowej pod uwagę mogą być brane jedynie dochody charakteryzujące się stałością i regularnością w okresie kredytowania zadłużenia. Natomiast świadczenia przyznawane przez państwo są związane z różnymi terminami i w przypadku zmiany sytuacji finansowej rodzin, czy zakończeniu edukacji przez dziecko ich wypłata może ulec zmianie.

Argumentacja banków wydaje się całkiem logiczna i zrozumiała. W końcu w ich interesie jest nie tylko to, aby klient zaciągnął kredyt hipoteczny, ale i był w stanie go spłacać.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *